Szénkefék VIII. - A helyes csere alapelvei
Két anyag között a súrlódás – és ez alól a szénkefék és a kommutátor sem kivételével - mindig kölcsönös kopáshoz és élettartam-korlátozáshoz vezet. Az elektromos kéziszerszámok esetében ezt a folyamatot nemcsak a nagy rotorfordulatszám, hanem különösen a különböző külső hatások is felgyorsítják.
Mi a szénkefék cseréjének indítóoka?
A szénkefék cseréjét a legtermészetesebb és legkorrektebb módon kell meghatároznunk, nevezetesen a kommutátor rendszeres ellenőrzése alapján. Sajnos ez a gyakorlat nagyon ritka a mi szélességi köreinkben. Embereink általában addig dolgoznak a szerszámmal, amíg tudnak, és a leggyakoribb ok a cserére az, hogy a szerszámok már nem működnek.
Általában azonban itt is két változat létezik.
Az első az, hogy az eszköz „minden ok nélkül” leállt. Sokszor hallani ezeket a szavakat, de mivel gépekről és elektrotechnikáról beszélünk, nincs olyan, hogy „minden ok nélkül”, és minden miértnek megvan a oka. A hirtelen, minden kísérőjelenség nélküli leállást az esetek túlnyomó többségében az áramellátás megszakadása okozza, amit természetesen okozhat például egy megszakadt tápkábel is. Természetesen a szénkefék is lehetnek a leállás okai, de ebben az esetben valószínűleg arról van szó, hogy a szerszám keféje (vagy legalábbis az egyik kefe) beépített kikapcsoló mechanizmussal rendelkezik (1. ábra).
Ezeket gyakran önkikapcsolónak nevezik, és az a feladatuk, hogy leválasszák a kefét az áramforrásról, amikor az a kopás miatt kritikus hosszúságúra rövidül. Elvileg azonban itt is az áram megszakításáról is van szó.

1. ábra. Szénkefepár, a jobb oldali a kikapcsolószerkezettel (A)
A második lehetőség az, hogy az Ön szerszámában nincsenek önkikapcsoló mechanizmussal ellátott kefék, és az első esethez hasonlóan a szerszám „minden ok nélkül” leállt.
Már tudjuk, hogy a „minden ok nélkül” nem létezik ebben a problémakörben, és ráadásul ez az eset más. Abban különbözik, hogy az kezelőnek egy sor tünetet kellett észrevennie - jeleket, hogy valami nincs rendben. Nem az utolsó másodpercekben, hanem az utolsó néhány tíz percben biztosan észrevehető volt a motor teljesítményének gyengülése, amit fokozott szikrázás, szokatlan hang és kellemetlen szag kísért. Az időben elvégzendő szénkefecserére még volt idő, de most már viselni kell a következményeket. És azok az állítások, miszerint a szerszámokon nem lehetett semmit észrevenni, csak üres beszéd - vagy a kezelő vak volt, nem hallott, nem volt szaglása és tapintása...
Igy vagy úgy, tegyük fel, hogy eljutottunk a szénkefék cseréjének szükségességéig. Mielőtt rátérnénk a folyamatra, tisztázzunk néhány alapvető tényt.
A keféknek és a kommutátornak „szimbiózisban” kell lenniük, azaz „össze kell tartozniuk”. Egy adott motortípushoz pontosan meghatározott típusú és összetételű kefék tartoznak, nem pedig „valamilyen”, éppen kéznél lévő kefe. Például a kefekeménység az egyik gyakran említett, de nem az egyetlen fontos paraméter. Természetesen a túl kemény kefék tönkreteszik a kommutátort, a túl puha kefék kopása pedig gyorsan kitölti a kommutátor lapátok közötti hornyokat, és könnyen rövidzárlat keletkezhet. Azonban az aktív áramsűrűség, a kommutátor kerületi sebessége, a feszültségesés, a súrlódási együttható és más paraméterek is itt vannak még... - ezeket mind nem lehet „valamilyen” kefével betartani.
Ezért abból induljunk ki, hogy a szerszámok eredeti kefékkel fogjuk ellátni. Elkerülhetjük azokat a problémákat, amelyeket nem is sejtünk, és megfeledkezhetünk az olyan követelményekről, mint a kommutálhatóság, a minimális elektromos veszteségek a szénkeféken, a mechanikai szilárdság, a szikrázás elleni ellenállás, az átmeneti ellenállás, a hosszú távú túl- vagy alulterhelhetőség (pl. hosszú távú üresjárat), az egyenletes árameloszlás követelménye, a jó polírozhatóság stb. Csak olyan kefék, amelyek optimálisan megfelelnek ezeknek a követelményeknek, tudják létrehozni a kommutátoron a szükséges filmet.
Egy kis összeg megtakarítása nagy kárt okozhat nekünk. Mit tegyünk, ha nincs más lehetőség, mint „valamilyen kefe” használata? Erre is van recept, de erről majd máskor beszélünk.
A kefék kétféleképpen cserélhetők. Cserével és „cserével”. Az interneten különböző változatokat találhat. Mi az első módszerrel foglalkozunk, alaposan és a tapasztalataink alapján is, hogy az eredmény a legjobban elvégzett munka legyen. A következő rövid pontok egy része talán ismerős lesz, de a munkafolyamathoz tartozik. Néhányra pedig hosszabban is kitérünk majd.

2. ábra. A régebbi modellek műanyag szénkefezáró fedelei
Húzza ki az elektromos kéziszerszámot az áramforrásból. Ha hálózati tápellátású, válassza le a hálózatról, ha pedig akkumulátoros, vegye ki az akkumulátort. A szerszámot csak enyhén tisztítsa meg hogy ne törölje el a szétszereléskor megtalálható nyomokat. Fontos jelek lehetnek ott.
A szénkefékhez való hozzáférés érdekében távolítsa el a fedél megfelelő részét. Egyes régebbi szerszámoknál, és manapság különösen a „hobbi” kategóriába tartozó szerszámoknál előfordulhat, hogy a műanyag burkolat két oldalán két műanyag dugó van ami menetes és nyomórugóval ellátott. Elég kioldani őket, és hozzáférhet a kefékhez (2. ábra). Ez ugyan praktikus megoldás, de így nem jut hozzá például a kommutátorhoz, és nem tudja megállapítani annak állapotát. Természetesen kicserélheti a szénkeféket, de semmi mást nem tehet, és ilyen esetben nagyon messze van a következetességtől.
Csatlakoztassa le a szénkeféket. Meg kell lazítani a rugós szénkefetartót és (vagy) a hozzá tartozó csavarokat. Jegyezze fel a kefék bármilyen szokatlan állapotát, és figyeljen oda - lehetőleg nagyítóval - különösen az érintkezési felületre. Ez nagy valószínűséggel hasonlítani fog az érintkezési felület gyakori vagy ritka jelzéseiről szóló cikkben megadott példák bármelyikére. Ez alapján tájékozódhat, és megállapíthat egy lehetséges következtetést arra vonatkozóan, hogy milyen állapotban van az elektromos kéziszerszáma.
Ellenőrizze a szénkefetartók és a nyomórugók állapotát, hogy nem lát-e valami szokatlant. Például, hogy a kefetartók el vannak-e hajolva, deformálódtak-e vagy más módon mechanikailag sérültek-e, hogy a nyomórugó elhajlott-e vagy oldalirányban deformálódott-e, hogy valamelyik rész kenőanyaggal szennyezett-e stb. Ha ilyen vagy hasonló rendellenességeket talál, gondolkozzon el azon, hogy mi okozhatta azokat. Itt segíthet az, hogy Ön szándékosan nem tisztította meg a szerszámot az elején.
Legyen következetes. Nem elég megjavítani vagy kitakarítani valamit. A fontos, hogy megkeressük és megtaláljuk az okát annak, hogy miért történt „valami”, és ebben a szerszámban lévő szennyeződés segíthet. Például lehet, hogy egy idegen tárgy esett bele a szerszámba, ami ilyen sérülést okozott. Ezt meg kell találni és el kell távolítani. Olajjal vagy zsírral való szennyeződés? Nincs ott mit keresniük! Honnan származnak? Egy közeli csapágyból? Nem kell kicserélni, nehogy berágódjon? Vagy a sarokcsiszoló az asztalon, volt és valaki figyelmetlenül kenőolajat spriccelt a vágni kívánt menetre, ami közvetlenül mellette volt, és az olaj véletlenül bejutott a szerszámba a szellőzőnyílásokon keresztül? Csak mellékesen - még az ilyen zsíros szennyeződés is zavarja a kefék megfelelő működését, mivel ragacsos olaj- és szénpor-keveréket hoz létre, amely bizonyos fokú vezetőképességgel rendelkezik, és rövidzárlatot okozhat. Vagy másképp fogalmazva - ha valaminek van egy bizonyos fokú vezetőképessége, akkor van egy bizonyos fokú „nemvezető képessége” is, és „tökéletlen szigetelőként” működhet ott, ahol egyáltalán nincs rá szükségünk. Az átmeneti ellenállás nő, így a hatásfok csökken, a hőmérséklet pedig emelkedik, és... negatív ok-okozati spirál kezdődik.
A szándékosan meg nem tisztított szerszám lehetővé teszi számunkra, hogy lássuk a valóságot. Ha a 3. ábrához hasonló látványt látunk, világos kell hogy legyen számunkra, hogy a rugó nem mozog könnyen az útján, és le kell győznie a szélein vagy a tartó körül felgyülemlett por okozta ellenállást. A valóság ilyen feltárása legalábbis valós képet fest a szerszám karbantartásáról, és oka van meghúzzni a felelős fülét.
Maradjunk a nyomórugóknál. Helyes működésük - az előírt értéknek megfelelő egyenletes nyomás - nagyon fontos. A nem elég erős nyomás elégtelen érintkezést és szikrázást okoz, a túl nagy nyomás viszont a kefék és a kommutátor gyorsabb kopását okozza. A minőségi anyagból készült rugók azonban hosszú élettartamúak. Ezenkívül fontos, hogy egyenletes nyomást gyakoroljanak a kefékre. A 10%-nál kisebb nyomáskülönbség megfelel.

3. ábra. Szennyeződéssel eltömődött kefék

4. ábra. A rugónyomás mérése
Egy egyszerű erőmérővel magunk is megmérhetjük a nyomást. Ez nem egy szuper pontos módszer, de van értelme - így biztosan kizárhatjuk a jelentősen eltérő tulajdonságú rugókat. Egy finom cigarettapapírt tesz a kefe és a kommutátor közé, lassan növeli az erőmérő húzóerejét, amíg a papír meg nem lazul, és leolvassa az értéket a kijelzőn. Fontos megjegyezni, hogy a rugó mindig nyomja a kefét, még akkor is, ha a szerszám nincs használatban, így logikus, hogy fáradásról és ebből következően tulajdonságainak megváltozásáról lehet szó.
A 4. A. ábrán az új BX-1200-as fúrókalapács az új nyomórugója látható, a 4. B. ábrán a hat éves fúrókalapács nyomórugója látható három kefecsere után. Ezután a WX-12501-es sarokcsiszoló mérési eredményét látjuk. Az új a 4. C ábrán, a hároméves, hat kefecsere után a 4. D ábrán látható. Vonja le a saját következtetését.
Ellenőrizze és végezzen karbantartást a kommutátoron. Ha ezt még nem tette meg, itt az ideje - ez nagyon fontos. Részletes eljárás itt található.
Ha nem talált semmit a szerszám „belsejében”, akkor itt az ideje, hogy alaposan megtisztítsa azt. Ezt sűrített levegővel végezze el, és a tisztítás után vizsgálja meg újra a szerszámot. Lehet, hogy most talál valamit, ami viszont piszkos állapotban nem volt látható. A tisztítás során különösen a motortérre és a szénkefetartókra koncentráljon. Az új keféknek egésszen könnyen kell mozogniuk bennük.
Csak egy megjegyzés az új szénkefék beillesztéséhez. Vigyázzon a helytelen pozicionálásukra, ha négyzet keresztmetszetűek. Ez ritkán fordul elő elektromos kéziszerszámoknál, de valahol találkozhat vele. A mi keféink mind téglalap keresztmetszetűek, és nem lehet őket rossz pozícióban beszerelni.
Az új szénkeféket elő kellene készíteni, hogy megfelelő sugárral rendelkezzenek. Nem véletlenül írtam, hogy „kellene”. Ez azért van, mert a kommutátor kopása egy kissé csökkenti az átmérőjét, így még az új, eredeti kefék sem feltétlenül rendelkeznek teljesen pontos sugárral.
Az 5. A. ábra azt az állapotot mutatja, amikor a keféknek nincs sugara, és egyetlen egyenes vonallal (pontosabban, a kefe hosszával megegyező hosszúságú szakasszal) érintkeznek a kommutátorral. Az 5. B. ábra egy olyan szénkefét mutat, amelynek sugara majdnem azonos a kommutátoréval. A majdnem az majdnem, tehát lényegesen jobb, mint az első eset, de még mindig nem teljesen jó, még akkor is, ha a kefe és a kommutátor a csúszó érintkezési felületen lényegesen nagyobb felületen érinti egymást.

5. ábra. A szénkefének nincs görbületi sugara(A), a kommutátor kopása miatti pontatlanság (B)

6. ábra. Az új szénkefe érintkezési felülete a
WX-23001 sarokcsiszolóhoz
Keféink pontosan ilyen esetekre vannak felkészítve, különösen a nagy teljesítményű motorok esetében. Az érintkezési felületen kb. 0,1 mm mélységű, párhuzamos hornyokkal rendelkeznek (6. ábra) - ez azért van, hogy a lehető leghamarabb „felüljenek” a kommutátor felületére, és a „majdnem” átalakuljon „tökéletessé”.
Az utolsó lépés a motor bejáratása, ahogy a mondás monja: a pont az i-re. Ez egy kicsit furcsa kérdés az elektromos motoroknál, közel sem olyan összetett, mint mondjuk egy belsőégésű motor bejáratása, de érdemes tudni róla egy kicsit. A következő alkalommal. Egy rövid videóban megnézheti, hogyan cserélheti ki a szénkeféket egy sarokcsiszolóban.
Videó: A szénkefe cseréjének folyamata
Zárszó
Ha a szerszámban lévő megfelelő, már elhasználódott szénkefét időben kicserélték a megfelelő és megfelelő sugarú új szénkefére, és azt egy tiszta szénkefetartóba szerelték be, akkor a rendszeresen karbantartott kommutátorral együtt elektromos szempontból minden feltétel adott egy kéziszerszám hosszú élettartamához. Ezért - és bocsássanak meg nekem ezért - nem értem, hogy miért akarja bárki is megszegni a fizika törvényeit, és ezzel egyidejűleg kárt okozni magának? Lehet, hogy lustaságból? Vagy tudatlanság? Vagy a próba ez, hogy mit bír ki a szerszám?
Ne spóroljon rossz helyen - vásároljon eredeti szénkeféket. Ha Bosch szerszáma van, vásároljon Bosch szénkeféket, ha Metabo szerszáma van, vásároljon Metabo szénkeféket. Ha HERMANja van, vásároljon HERMAN szénkefét. De vegyen eredeti keféket.
Kulcsszavak: szénkefék, kefék, szénkefék cseréje, szénkefék cseréjére vonatkozó utasítás, a megfelelő csere elvei, a kommutátor időszakos ellenőrzése, elektromos kéziszerszámok, akkumulátoros szerszámok, sarokcsiszolók, kefék cseréje, szikrázó szénkefék
Források:
A HERMAN cég belső műszaki és oktató dokumentációi
Ján Boháč –
Zaujímavé a poučné informácie pre cloveka
Érdekes és tanulságos információ egy ember számára
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniAndrej Katona –
Zaujimave info.
Érdekes információ.
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniMichal Marcinčák –
Poučný článok
Tájékoztató cikk
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniLadislav Király –
zaujimavy clanol s mnozstvom infomacii
érdekes cikk sok információval
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniViktor Menyhert –
Zaujimave info
Érdekes információ
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniOndrej Staňo –
ZAUJIMAVE INFORMACIE
ÉRDEKES INFORMÁCIÓK
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniViera Glajzová –
Dobrý článok
Jó cikk
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniMonika Dicová –
zaujímavé čítanie
érdekes olvasmány
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniMikulas Tóth –
zaujimavy clanok
érdekes cikk
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniĽudmila Brnová –
zaujimave info
érdekes info
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniRadoslav Jenča –
Dakujem.Zaujimave informacie.
Köszönöm érdekes információ.
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniPavel Kulik –
Dobre napísaný článok.
Jól megírt cikk.
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniMartin –
Zrozumiteľne poskytnuté informácie.Ďakujem.
Egyértelmű tájékoztatást nyújtott.
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniMarek Špak –
dobrý článok poučný
jó informatív cikk
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniPeter Pilip –
Dobrý článok
Jó cikk
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniIveta Šestáková –
claok je velmi zaujimavo napisany
a cikk nagyon érdekesen van megírva
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniZdenko Farbár –
zaujímavé informácie
érdekes információk
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniSilvia Hanzelová –
zaujímavý a poučný článok o kefách
érdekes és informatív cikk az ecsetekről
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniJosef Marek –
Super článek, až je budu měnit určitě si vzpomenu na všechny rady tady napsané :o)
Remek cikk, ha megváltoztatom őket, biztosan emlékezni fogok az itt leírt tanácsokra :o)
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniJán Cirák –
Dobrý článok.
Jó cikk.
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniDORY Zsolt –
Zaujimavé info
Érdekes információ
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniOliver –
Zaujímavý článok
Érdekes cikk
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniIveta Potočná –
zaujimavy clanok
érdekes cikk
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniMária Vajda Susányi –
vela veci som nevedela
Sok mindent nem tudtam
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniLadislav Fazekaš –
Cenné informácie, Perfektný článok ktorý stojí za to si ho prečítať.
Értékes információ, tökéletes cikk, érdemes elolvasni.
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniBohuš –
dobre informacie
jó információ
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniSándor Szűcs –
.
Janka Gajdošová –
Super článok
Remek cikk
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniJuraj –
Perfektne spracovaný, náučný a praktický článok.
Tökéletesen elkészített, tanulságos és gyakorlatias cikk.
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatni