Miért van a falazat vágására szolgáló gyémánt vágótárcsa lebecsülve
Gyakran hallani az kőműves mestertek körében azt a gyakori és első hallásra talán logikusnak tűnő kijelentést, hogy egy olyan tárcsának, amely jól vágja a kemény vasbetont, nem okozhat gondot a puha építőanyagok vágása!
Valóban így van ez?
Először is emlékeztessük magunkat az alapvető szabályra: minél keményebb az anyag, annál lágyabb a tárcsa, és minél abrazívabb (koptatóbb) az anyag, annál keményebb a tárcsa. A "puhább vagy keményebb" tárcsa alatt a puhább vagy keményebb kötőanyagot értjük a tárcsa kerületén az aktív vágási szakaszon.
A kötőanyag leggyakrabban különböző fémek porított keveréke, ebbe vannak a gyémántszemcsék belekeverve. A gyémánt szegmenseket magas hőmérsékleten, megfelelő formába préseléssel állítják elő . Ezeket azután a gyémánt vágótárcsára rögzítik (1. ábra).
A különböző fémek különböző arányú keveréke határozza meg a kötőanyag tulajdonságait. Nem csak kemény vagy csak lágy kötőanyag létezik, hanem különböző keménységű és különböző lágyságú kötőanyagok széles skálája. Egyáltalán nem könnyű eltalálni az optimális keménységet egy adott anyaghoz, de nagyon közel kerülhetünk a nagyon jó eredményhez.

1. ábra. A gyémántszegmens (A) gyémántszemcsékből (B) és kötőanyagból (C) áll

2. ábra. A leggyakoribb építőanyagok
Kemény építőanyagnak elsősorban az érett beton, a kemény kő, a kemény égetett tetőfedő anyagok és a gránit, míg lágy (abrazív) anyagnak a pórusbeton, a vakolat, a falazat, az égetett vagy samot tégla, a friss beton vagy az aszfalt tekinthető (2. ábra).
Mindkét csoportot gyémánt vágótárcsával kell vágni, de a kötőanyagnak egészen eltérőnek kell lennie.
Tárgyaljunk meg a két határesetet, hogy tudjuk, mi történik vágáskor, ha nem követjük a fenti elveket.
Amikor abrazív falazatot vágunk majd egy kemény, érett beton vágására szolgáló tárcsával, megy majd, mint a kés a vajba, de...
A kemény, érett beton vágására szolgáló tárcsa puha kötőanyaggal rendelkezik, az abrazív anyag vágása következtében nagyon gyorsan fog kopni. A porszemcsékkel együtt az éles gyémántszemcsék is elrepülnek a vágófelületről – kár értük, még "kivághatták" volna a magukét. A tárcsa ezért nagyon gyorsan elhasználódik - szó szerint – az Ön szeme láttára.
Vigyázat - a szegmensek és a tárcsatest találkozásánál fennáll az alávágás (más néven alámetszés) veszélye is (3. ábra). Ezen a területen a vágott anyag nagyon nagy koptatóereje a tárcsatest kopását okozza. A kemény anyagok vágására szolgáló gyémánt vágótárcsák nem állnak ellen az abrazív megmunkálandó anyagok koptató hatásának, és nem rendelkeznek olyan kialakítással sem, amelyek növelnék az ellenállást ezzel a kedvezőtlen jelenséggel szemben.
A tárcsatest vastagsága a szegmens alatt csökken, meggyengül, végül a szegmens leválik, ami súlyos munkahelyi sérülésekhez vezethet.
Természetesen egy kemény beton vágására szolgáló tárcsa alkalmanként képes abrazív anyagot vágni, sőt, ezt ajánljuk is mint egy megfelelő megoldást a vágási képességek megújítása érdekében. Ha azonban nagyobb felületeket kívánunk koptató, abrazív anyagból vágni, a kemény betonhoz tervezett tárcsa használata nemcsak nagyon gazdaságtalan, hanem veszélyes is.

3. ábra. Alávágás a szegmensek alatt (A)
És most az ellenkező eset:
Egy abrazív anyagok vágására tervezett tárcsát fogunk használni az érett, kemény beton vágásához.
Az abrazív falazat vágására való tárcsa kemény kötőanyaggal rendelkezik. Miután egy ideig aránylag jól vágott, a továbbiakban nagyon lassan vagy egyáltalán nem fog vágni - ez azért van, mert kezdetben a rendelkezésre álló gyémántszemcsék teljesen élesek voltak. Egy idő után azonban eltompulnak és a helyükön maradnak - a kemény kötőanyag nem akarja őket elengedni. Egy ideig segít, ha a tárcsát abrazív anyagba vágva újraélesztjük, de ha ezt túl gyakran kell ismételnie, akkor megunja, ráadásul a korong túlmelegedésének veszélye is fennáll, és végül nem marad más hátra, mint a korong cseréje...
Tisztázza, hogy mit fog vágni
A legfontosabb lépés, hogy tisztában legyen a megmunkálandó (vágandó) anyaggal. Az építőanyagok, amelyekhez a gyémánt vágótárcsákat tervezték, ugyanis különböző tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyeket figyelembe kell venni, és mint már tudjuk, a legfontosabbak közé tartozik a keménység és a koptató képesség (abrazivitás). Minden egyes építőanyagot e tulajdonságok bizonyos aránya jellemez, és ezért léteznek különböző típusú gyémánt vágótárcsák.
A kötőanyagnak "illenie" kell a megmunkálandó anyaghoz. Bármilyen drága és jó minőségű - de a célnak nem megfelelően kiválsztott tárcsa – csalódás lesz.
Miért van tehát a falazat vágására szolgáló tárcsa lebecsülve?
Először is – azért, mert az a technikailag teljesen téves nézet van elterjedve hogy - „ha a kemény betont vágja, akkor a puha pórusbetont is kell vágnia“. A tévhitek ellen - bár hamisak - nehéz harcolni. Mi azonban már tudjuk - igen, vágni fog, de csak rövid ideig, és tudjuk, milyen végeredménnyel és milyen kockázatokkal.

4. ábra. A gyémánt vágótárcsa védőszegmense (A)
Másodszor – az abrazív anyagok vágására szolgáló tárcsák általában drágábbak, mint a kemény anyagokra valók, és néha jelentősen drágábbak. Ennek az az oka, hogy kialakításuknak legalább részben ellenállónak kell lennie az alávágással szemben. Például azokon a nagy átmérőjű vágótárcsákon amelyek aszfalt vagy erősen abrazív friss beton nedves vágására szolgálnak, és nagy teljesítményű motorral rendelkező fugavágókban használatosak, számos ferde, masszív, úgynevezett védő szegmens van (4. ábra).
A abrazív anyagok száraz vágására szolgáló kissebb méretű, sarokcsiszolóba való tárcsák egyszerűbb védelemmel rendelkeznek. Ez általában a tárcsatest (mag) vastagsága, amelyre a gyémánt szegmensek vannak rögzítve. A vastagabb mag ellenállóbb az alávágással szemben. Például a 125mm-es HERMAN AGRESSA gyémánttárcsa kemény anyagokhoz 1,25mm vastagságú tárcsatesttel rendelkezik, a HERMAN ABRASIVA pedig majdnem 30%-kal vastagabb: akár 1,55mm. Ezen kívül egy jó, abrazív anyagokhoz való tárcsa ritkán rendelkezik 7mm-es szegmensmagassággal – általában ez a magasság nagyobb. Ez természetesen a várható nagyobb kopás miatt is így van.
Harmadszor – egyes abrazív anyagok vágására szolgáló gyémánt vágótárcsáknak van versenytársa - a keményfém fogakkal ellátott fűrészlap, amely bizonyos esetekben - és különösen, ha van szablyafűrészünk - elég jó megoldás. Természetesen a pórusbeton vágása ilyen fűrészlappal könnyebben megy, mint az égetett téga vágása. Az építőanyagok vágási sebességében pedig a fűrészlapok még mindig messze elmaradnak a gyémánttárcsáktól.
Zárszó
Az a tény, hogy az abrazív anyagok vágására szolgáló gyémánt vágótárcsákat sokkal kevésbé használják, mint a kemény építőanyagok vágására szolgálókat, teljesen természetes, tekintettel az építkezésen található anyagok szerkezetére és a vágási lehetőségekre. Végül is a sarokcsiszolókba való hatféle gyémánt vágótárcsánk közül csak egy, abrazív anyagok vágására alkalmas gyémánttárcsánk van a kínálatunkban. A felhasznált tárcsák számában soha nem fogják utolérni népszerűbb testvéreiket. Ugyanakkor a fent említett okoknak köszönhetően használatuk is sokkal ritkább, mint amennyire megérdemelnék, és ez nem kis részben egy velük szemben igazságtalan és méltánytalan tévhitnek köszönhető, amelyet ebben a cikkben remélhetőleg sikerült eloszlatnunk.
Kulcsszavak: gyémánt vágótárcsa, vágás, keménység, abrazivitás, kötőanyag, sarokcsiszoló, építőanyagok vágása, beton vágása, falazat vágása, kő vágása, tégla vágása
Források:
A HERMAN cég belső műszaki és oktató dokumentációi
Ľudovit –
Pre mňa veľmi užitočný článok.
Už roky používam diamantové kotúče, ale doteraz som nevedel,
že kotúče na beton a tehlu sú iné.
Prečítam si aj ostatné Vaše články.
Ďakujem.
Számomra nagyon hasznos cikk.
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniÉvek óta használok gyémántpengéket, de eddig nem tudtam...
hogy a beton és a tégla pengéi különböznek.
El fogom olvasni a többi cikkedet is.
Köszönöm.
Viktor Mikloš –
Info potrebné pre predajcov. Podám ďalej na našej predajni. Ďakujem.
Az eladók számára szükséges információk. továbbadom üzletünknek. Köszönöm.
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniMikulas Tóth –
Úplne súhlasíme stále treba používať nato načo je určený. Super článok.
Teljesen egyetértünk, továbbra is arra kell használni, amire szánták. Remek cikk.
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniJán Bunta –
informacia o roznych druhoch reznych kotucov mozno nie prekvapiva ako to, aky dosledok ma ich nespravna volba. som ale skeptik a majster da robotnikovi jednu flexku a jeden rezny kotuc s tym bude robit, kym ho nezoderie, alebo neda vypoved. Preco? lebo je to jednoduchsie, ako mat kotuce viacere a co i len ob den ich menit, podla druhu materialu. Zvysene naklady predsa moze zapocitat do ceny diela...
????
a különböző típusú vágókorongokról szóló információk nem feltétlenül olyan meglepőek, mint a helytelen választás következményei. De én szkeptikus vagyok, és a munkavezető ad a munkásnak egy hajlítást és egy vágótárcsát, és addig fog vele dolgozni, amíg el nem kopik vagy ki nem lép. Miért? mert egyszerűbb, mint több lemezzel rendelkezni és akár kétnaponta is cserélni, az anyag típusától függően. Hiszen a megnövekedett költségeket bele lehet számítani a munka árába...
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatni????
Papp Sándor –
Nagyon hasznos információkat tartalmaz a cikk
Tomáš Vojík –
Hezky vysvětleno, je dobré vědět co kumu prodat. Akorát mnoho výrobců neudává jaký typ kotouče vlastně dodává.
Szépen elmagyarázva, jó tudni, hogy kinek mit kell eladni. Sok gyártó azonban nem jelzi, hogy valójában milyen típusú lemezt szállít.
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniRenáta Sliwková –
Článek je pro nás velkým přínosem do praxe.
A cikk nagy gyakorlati haszon számunkra.
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniLibuša –
Poučné .Ďakujem.
Tájékoztató köszönöm.
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatniPetr Šindelář –
Informace jsou důležité . Netušil jsem o všech důsledcích nesprávného použití kotoučů .
Az információ fontos. Fogalmam sem volt a lemezek helytelen használatának minden következményéről.
Lefordítani a szöveget Eredeti szöveget mutatni